Newsletter

Reklama

Wartości odżywcze, wyliczenia wartości energetycznej

Wartości odżywcze – obliczenia, badania, znakowanie

Wartość odżywcza środka spożywczego oznacza jego szczególne właściwości ze względu na energię (wartość kaloryczną) oraz składniki odżywcze. Podawanie wartości odżywczej na opakowaniach produktów pełni rolę edukacyjną, a tym samym jest czynnikiem umożliwiającym konsumentom dokonanie świadomego wyboru żywności dostępnej na rynku, zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami. Służą producentom żywności, którzy są zobligowani do deklarowania wartości odżywczych na etykietach. Jako podstawowe dane istnieje obowiązek oznaczenia kaloryczności, białka, tłuszczy, węglowodanów, błonnika i soli w 100 g produktu spożywczego lub w porcji. Ponadto na zasadzie dobrowolności, można uzupełnić ww. informację o ilość jednego lub większej liczby z następujących składników odżywczych jak kwasy tłuszczowe jednonienasycone, kwasy tłuszczowe wielonienasycone, alkohole wielowodorotlenowe, skrobia, błonnik oraz każda z witamin lub każdy ze składników mineralnych wymienionych w załączniku XIII do rozporządzenia 1169/2011 części A pkt 1 i obecnych w znacznej ilości zgodnie z jej definicją zawarta w załączniku XIII do rozporządzenia w części A pkt 2.

Jak znakować wartości odżywcze na produktach ?

To pytanie w zasadzie porusza kilka kwestii. Co powinno się znaleźć z obowiązkowej części tabeli, przedstawiliśmy już powyżej odwołując się do przepisów prawa. Oczywiście, że są producenci, którzy będą chcieli pokazać coś więcej, np. witaminy i minerały, w takim przypadku po prostu można powiększyć tabelę wartości odżywczych o kolejne pola lub oddzielić te dwie tabele zawierając w jednej obowiązkowe wartości a w drugiej te dodatkowe. Kolejna kwestia to w jaki sposób obliczać wartości odżywcze dla produktów. Najkrócej mówiąc KE akceptuje dwie metody.

  • Badanie produktu w laboratorium a uzyskany wynik przenieść na etykietę.
  • Wykorzystać program do liczenia wartości odżywczych.

Warto używać najbardziej sprawdzonego i uznanego w Polsce źródła danych w postaci publikacji Instytutu Żywności i Żywienia, który okresowo aktualizuje swoją publikację. Ważną sprawą przy etykietowaniu wartości odżywczych jako tabele wartości na opakowaniach jest poprawność danych i dokumentacja potrzebna w razie kontroli.

Wraz z najnowszym wydaniem „Tabel Składu i Wartości Odżywczej Żywności” autorstwa IŻŻ, produkty w bazie zostały zaktualizowane. Dzięki temu, w zakładce produkty przy każdym z nich zobaczycie ikonę symbolizującą źródło pochodzenia (baza IŻŻ, baza USDA, baza UK, baza szwajcarska, produkty markowe, indywidualna baza produktów użytkowników). Specjalista w uzgodnieniu z Państwem uzgadnia, czy chce wykorzystać produkty z innych baz.

Nutri-Score, 5-Colour Nutrition Label (5-CNL)

NUTRI-SCORE jest wynikiem pracy ekspertów i opiera się na punktacji uwzględniającej zarówno zawartość promowanych składników (błonnik, białko, owoce i warzywa), jak i tych, które mają być ograniczone (kalorie, nasycone kwasy tłuszczowe, cukry i Sól). Ta wartość odżywcza jest tłumaczona zgodnie z prostym i atrakcyjnym systemem kodowania kolorami, od ciemnozielonego do ciemnopomarańczowego i oznaczonymi od A do E, który jest przyklejony do opakowania. Został również dostosowany, aby uwzględnić specyfikę niektórych grup żywności, takich jak dodane tłuszcze (masło, olej), sery, a nawet napoje.

Skala Nutri-Score podaje ocenę wartości odżywczej produktu spożywczego od ciemnozielonego koloru A do czerwonego E. Produkty oznaczone kolorem zielonym i literą A to produkty o wysokiej wartości odżywczej, które warto spożywać częściej lub w większej ilości, natomiast te które oznaczone są kolorem czerwonym i literą E zawierają większą ilość składników, które powinny być ograniczane w codziennej diecie, dlatego powinny być spożywane rzadziej lub w mniejszej ilości. Całkowita liczba punktów N - całkowita liczba punktów P = Ocena punktowa wartości odżywczej.

Składniki produktu wpływające negatywnie (N) na wynik Nutri-Score

  • wysoka gęstość energetyczna w 100 g,
  • wysoka zawartość cukru,
  • wysoka zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych,
  • wysoka zawartość soli.

Składniki produktu wpływające pozytywnie (P) na wynik Nutri-Score

  • zawartość owoców, warzyw i orzechów,
  • zawartość witamin,
  • zawartość błonnika,
  • zawartość białka.
Tło

Potrzebujesz porady?

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania.
Kliknij przycisk, aby rozpocząć czat on-line

Aktualizacja wartości odżywczych

Oprócz aktualizacji wartości odżywczych, zgodnie z nowymi tabelami IŻŻ, możemy pochwalić się innymi drobnymi zmianami, które – mamy nadzieję – pomogą Wam w jeszcze lepszym tworzeniu planów żywieniowych. W wartościach odżywczych pojawiły się nowe dane, które mogą okazać się pomocne w tworzeniu jadłospisów. Wśród nich, takie jak:

  • Jod
  • Sól
  • Fruktoza
  • Glukoza
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6
  • Oddzielnie białko zwierzęce i białko roślinne
  • Popiół
  • Informacje na temat: %energii z białka, %energii z tłuszczu, %energii z węglowodanów
  • Wartość energetyczna mierzona w kJ
  • Białko ogółem wg. rozporządzenia 1169/2011
  • Wartość energetyczna wg. rozporządzenia 1169/2011 (kcal)
  • Wartość energetyczna wg. rozporządzenia 1169/2011 (kJ)

Mamy nadzieję, że wprowadzony porządek ułatwi korzystanie z programu, a dietetyków ucieszy dostęp do uaktualnionej bazy produktów IŻŻ.

Pomoc w spełnieniu wymagań

Realizujemy szereg usług doradczych, audytowych i szkoleniowych wspierających działania organizacji, które wychodzą naprzeciw obowiązkowi wywiązania się z regulacji prawnych jak i wymagań stosowanych standardów lub norm. Zapraszamy do kontaktu.

Sprawdź również

Znakowanie żywności, dodatków, opakowań, etykiety

Znakowanie produktów dla konsumenta, specyfikacje

Znakowanie pasz, dodatków paszowych, pet-food, karm, mieszane paszowych

Reklama